Legjobb gyerekkönyvek: Év Gyerekkönyve Díj 2024

Ezek a legjobb gyerekkönyvek 2024-ben

  • Post last modified:2024. június 03.
  • Post category:irodalom / könyvek

Az IBBY (International Board on Books for Young People) a legnagyobb nemzetközi gyerekirodalmi szervezet, amely 80 országban van jelen. Célja a minőségi gyerekirodalom elérhetőségének növelése világszerte. Az IBBY-hez kapcsolódik a Hans Christian Andersen Díj. A HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum az IBBY magyar nemzeti szekciója, amely képviseli a magyar gyerekkönyveket és gyerekkönyvszakmát. A HUBBY a gyerekek érdekeit helyezi előtérbe, segítséget nyújtva az olvasás fejlesztésében. Fontos tevékenysége az Év Gyerekkönyve Díj kiosztása.

Az Év Gyerekkönyve Díjra a 2023-ban, magyar nyelven megjelent művekkel lehetett pályázni. Összesen kilencven jelölt közül a szervezet május elején hirdette ki az Év Gyerekkönyve Díj 2024 nyerteseit összesen tíz kategóriában. A legjobb gyerekkönyvekről az egyes kategóriák nevére kattintva találsz bővebb ismertetőt.

Legjobb gyerekkönyvek 2024-ben

Legjobb gyerekkönyvek: Elsőkönyves kategória

Simonfalvi Ancsa: Ali király karácsonyi vacsorája (Pagony, Ill.: Agócs Írisz, szerk.: Csobod Luca)

Ali király birodalmában soha senki nem főz, mert tudják, hogy a legfinomabb fogásokat maga a király készíti. Sőt, van egy varázserejű merőkanala, aminek köszönhetően sosem fogy el az étel addig, amíg minden alattvaló jól nem lakik.

Karácsony előtt azonban szörnyű dolog történik: valaki ellopja a merőkanalat! A király két unokáján és a főkirályi királyi corgin áll, hogy megtalálják és hazahozzák. Tarts velük hegyen-völgyön át ebben az izgalmas és varázslatos mesében, hogy megtudd: a remete, a jeti, a sárkány vagy esetleg a Lápi Rittyó követte-e el a gaztettet, és hogy sikerül-e a gyerekeknek megmenteni Ali király karácsonyi vacsoráját!

Legjobb gyerekkönyvek: Illusztráció kategória

Vidák Zsolt: Budapest böngésző – Streets of Budapest (Lampion Könyvek, szerk.: Balázs Eszter Anna)

A kétnyelvű böngésző egy varázslatos és nem mindennapi Budapesten vezet körbe minket.

Furcsa épületek, mókás és nem városba illő járókelők, vicces feliratok találhatók mindenütt. A helyszínek könnyen felismerhetőek, mégis mások, mesésebbek, mint a valóságban. De nézd csak: a „figyelmetlen” grafikus (aki több oldalon is felbukkan ám!) számos hibát ejtett az ismétlődő részleteknél, érdemes hát alaposan végigböngészni az oldalakat. A lap alján pedig kérdések segítik a keresést és a beszélgetést. És ne felejtsd el megkeresni a könyv minden oldalán Gyurit, a szökött papagájt! Vesd bele magad a játékba Budapest utcáin!

Legjobb gyerekkönyvek: Ismeretterjesztő kategória

Kovács Tamás György: A villamos – A remíztől a hurokvágányig (Pagony. Ill.: Szinvai Dániel, szerk.: Csobod Luca, Győri Hanna)

Ha a világ összes Tatra T3 villamoskocsiját egymás mögé raknánk, körbeérnék a Balatont. • A budapesti 4-6-os villamosvonalon naponta több mint 200 000-en utaznak. • A lisszaboni villamoson a vezető egy térben van az utasokkal, és jegyet is kezel. • A TW 6000 villamos Hannoverben még zöld, Budapesten már sárga, épp, mint a banán.

Ismerd meg a legrégebbi és a legmodernebb villamosokat kívül-belül, nézz be egy remízbe, kövesd végig a villamossínek építését, és tudd meg, mi történik, ha a villamos balesetet szenved! A könyv izgalmas leírásai és részletes rajzai végigkalauzolják a kötött pálya friss szerelmeseit a villamosok vonalán, és lenyűgözik a régi rajongókat is.

Legjobb gyerekkönyvek: Műfordítás kategória

J. Hahn Zsuzsanna – Petra Soukopová: Hová tűnt Hópihe? (Csirimojó Kiadó, szerk: Pet’ovska Flóra, ford.: J. Hahn Zsuzsanna)

Amikor Martina saját kutyáról álmodott, nem sejtette, hogy Hópihével csak a baj lesz. A kis fehér kölyök hamar megnőtt, és a szertelen nagy kutyát szinte senki sem kedvelte a faluban. De hogy bárki ártani akart volna neki, az addig meg sem fordult Martina fejében, amíg egy napon rá nem talált a hóban. Ekkor veszi kezdetét a nagy nyomozás, amelyben a régi barátok mellett az új fiú is Martina segítségére siet. Vajon sikerrel járnak? Kiderítik az igazságot?

Legjobb gyerekkönyvek: Szerzői kategória, 6 év alatti korosztály

Szabó Borbála: Kalandok a Ló csoportban (Pagony, ill.: Baranyai (b) András, Szerk.: Rét Viktória)

Te hallottál már ilyen furcsa nevű ovis csoportról? Képzeld, ezt a gyerekek találták ki, sőt ők mentek el a hivatalba (felnőtt nélkül!), hogy megváltoztassák a nevüket. Az egyöntetűen utált délutáni alvás ügyében is intézkedtek, és az óvó néninek is szereztek lovagot.

Bizony, ez egy ilyen vicces ovi, és ezek nagyon vicces mesék! Baranyai (b) András is sokat nevetett, miközben a képeket rajzolta.

Legjobb gyerekkönyvek: Szerzői kategória, 6–12 éves korosztály

Ruff Orsolya: Orczy Mimi kalandjai – A londoni gyémántrablás (Manó Könyvek, szerk.: Csapody Kinga)

Báró Orczy Mimi mindennél jobban szereti a kalandokat. Mikor Őfelsége Színházában, a Renegát londoni előadásán váratlanul tűz üt ki, a kavarodásban eltűnik Lady Mortimer értékes gyémántja. A Scotland Yard egy fiatalembert gyanúsít, Mimi pedig még aznap éjszaka titokzatos üzenetet kap – valaki a segítségét kéri. Az idő szorít, a gyanús jelek egyre szaporodnak, a nyomozás szálai pedig a Néma Sírásóba vezetnek, ahol két gyanús alak ad találkozót egymásnak…

A viktoriánus Londonban játszódó kalandregény főhősét, a bátor, kalandvágyó Mimit valóságos személy inspirálta, mégpedig a világ egyik legolvasottabb magyar származású szerzője, báró Orczy Emma, a Vörös Pimpernel írója. Ruff Orsolya nemcsak mesteri kézzel szövi a szálakat, de egy mára letűnt világba is elvezet, remek szórakozást nyújtva fiatal olvasóinak.

Legjobb gyerekkönyvek: Szerzői kategória, 12 év feletti korosztály

Pifkó Célia: A Holdfény őrei – A füveskönyv (Cerkabella Kiadó, Ill.: Horváth Ildi, szerk.: Lovász Andrea)

Vakációs kalandregény egy különleges szigeten! Mi történik, ha az, amit mesének hittél, hirtelen valósággá válik? Ha a kerti növényekről kiderül, nemcsak illatosak, de varázsos erejük is van? Két kiskamasz a hóbortos nagynénjük szigetén kénytelen tölteni a nyarat, és nem is gondolják, hogy a szigetlakók különcsége mögött szövevényes családi rejtélyek, ősi titkok lapulnak… És ez még csak a kalandok kezdete.

Legjobb gyerekkönyvek: Innovációs különdíj

Raskó Gabi: Hoztok nekünk túrórudit? (Zazie Books Kft., Ill.: Grela Alexandra, szerk.: Szekeres Nikoletta)

Mit ​éreznek azok a magyar gyerekek, akik külföldre költöznek? Hogyan telnek a napjaik? Milyen élmények érik őket és milyen nehézségekkel kell megküzdeniük? Hogyan tartják a kapcsolatot Magyarországgal, a magyar barátokkal, rokonokkal? Mit szeretnek Magyarországon és mit változtatnának meg, ha tehetnék?

A Hoztok nekünk túrórudit? hét Európában (Ausztriában, Németországban, Svájcban, Olaszországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban) és hét Európán kívül (az Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában, Japánban, Indonéziában, Dél-Afrikában, Ausztráliában, valamint Mexikóban és Brazíliában) élő magyar család igaz történetét mutatja be. Szerepelnek a könyvben olyan gyerekek, akik Magyarországon születtek és olyanok is, akik külföldön. Van család, ahol mindkét szülő magyar, és van, ahol csak az egyik. A családok egy része úgy gondolja, hogy egyszer hazatér Magyarországra, egy másik része nem tervezi, hogy visszaköltözik, és van olyan család is, amely már visszajött.

Ami közös a könyvben szereplő gyerekekben: mindannyian beszélnek magyarul, és mindannyian szeretik a túrórudit. Minden család története egy fejezet és szinte mindegyik fejezetben a család valamelyik gyermeke a mesélő, akitől hallhatjuk az ő történetüket. Vannak köztük egészen kicsik, bölcsisek vagy ovisok, helyettük a szüleik mesélnek a könyvben, de vannak általános iskolások és gimnazisták is, akik a saját gondolataik osztják meg.

A kötetben szerepel a szerző saját gyerekkori története a nyolcvanas évekből (Mexikó és Brazília), valamint saját gyerekeinek mostani külföldi története is (Bali szigete, Indonézia).

Legjobb gyerekkönyvek: Szerzői különdíj

Schmal Róza: Nagy folyók haragja trilógia (Kolibri Kiadó és Lampion Könyvek, szerk.: Balázs Eszter Anna)

A Ladann folyó völgyében egy ideje béke uralkodik, ám a felszín alatt évtizedes ellentétek, hatalomvágy és bosszúszomj szövi át a mindennapokat.

Ráadásul a déli falvakban rejtélyes halálesetek történnek, a híres és gazdag hajóépítő város folyómedréből pedig eltűnik a víz. Az egy évszázada száműzött őslakosok – a hurrogónok – titokzatos építkezései is egyre nagyobb aggodalommal töltik el az uralkodót.

Térkép a Nagy folyók haragja világából

Vajon hány családot dönthet nyomorba egy királyné személyes tragédiája? És mi igaz a balladákból, amelyek makacsul őrzik a reményt, hogy a Véres Sziklák Éjszakáján nem halt meg a királyhoz hű Lasnarog család minden sarja?

A kérdések egyre csak gyűlnek, és a bizonytalanság komor fellegként borul a birodalomra…

Legjobb gyerekkönyvek: Műfordítói különdíj

Rét Viktória: összes eddigi műfordításáért

[Érdekel az irodalom? Van itt még: íme Petőfi Sándor népszerű versei, no meg Nemere István tíz legjobb könyve.]