A legjobb munkahelyek Magyarországon

Ezek a legjobb munkahelyek Magyarországon 2024-ben

  • Post last modified:2024. május 22.
  • Post category:pénz

Hol dolgoznának legszívesebben a magyarok? – ezt a kérdést is feltették a kutatásban, amelyben arra voltak kíváncsiak, hogy milyen szempontok mentén választanak és váltanak munkahelyet a hazai munkavállalók. A a Randstad HR-szolgáltató tanulmányból kiolvasható, hol vannak most a legjobb munkahelyek Budapesten és vidéken. Merthogy jó állások országszerte akadnak.

Hogyan választ munkahelyet a magyar?

Nagyon jó hírneve van a cégnek, a legkorszerűbb technológiákat lehet használni, minőségi termékek születnek, környezetbarát a cég és érdekes a munka. Nos, ezek azok a szempontok, amik legkevésbé érdeklik a magyarországi dolgozókat. A legutolsó helyeken szerepelnek a Randstad Employer Brand Research 2024 című kutatásának országjelentésében. A magyarok álláskeresési preferenciái közül messze a három legfontosabb, hogy a cég:

  • vonzó bérezést és juttatásokat kínáljon,
  • kellemes munkahelyi légkört biztosítson,
  • stabil pénzügyi háttérrel rendelkezzen.

A hosszútávú foglalkoztatást és a munka-magánélet egyensúlyának támogatását még csak-csak fontosnak tartják a magyar munkavállalók, a többi szempont már igazából felejthető a kutatás eredménye szerint.

Különösen kirívó különbség mutatkozik abban, mennyire fontos egy átlagos európai munkavállaló és mennyire egy magyar dolgozó számára a cég hírneve. Európai átlagban ez egyáltalán nem utolsó szempont (76 pontos az index), a magyarok körében 31 pontos index mellett fullad érdektelenségbe az, hogy mit is gondol a társadalom a vállalatról, ahol dolgozik az ember. Ettől függetlenül is tartozhat a legjobb munkahelyek közé egy cég.

A legjobb munkahely megítélésének szempontjai

Érdekesség, hogy a munkahely kényelmes megközelíthetősége és a távmunka/home office lehetősége sokkal fontosabb a nőknek, mint a férfiaknak, ahogy a cégen belüli egyenlő bánásmód is.

Mennyit számít a fizetésemelés?

Abból, hogy a magyarok számára a legjobb munkahelyek kiválasztásakor a vonzó munkabér és juttatási csomag a legfontosabb, egyértelmű, hogy – különösen az elmúlt évek rendkívül magas inflációja után – várják, sőt elvárják a fizetésemelést.

A Randstad kutatásában választ adók alig nyolcada (12%) érzi úgy, hogy munkáltatója teljes mértékben kompenzálni tudta őt az infláció hatásai miatt, harmaduk (34%) szerint a fizetésemelésük csak részben kompenzálta az infláció miatt megnövekedett költségeket. Közel harmaduk (29%) pedig semmilyen támogatást nem kapott a munkáltatójától.

A kompenzációban nem részesülő munkavállalóknál közel kétszer nagyobb a valószínűsége annak, hogy felmondanak (41%) és belevetik magukat az álláskeresésbe, mint azoknál, akik kaptak valamilyen támogatást (23%).

Elvárások kontra valóság

Amikor arról kérdezték a válaszadókat, hogyan jellemzik a számukra fontos értékek mentén a jelenlegi munkáltatójukat, jelentős különbségek mutatkoztak a tapasztalat és az elvárások között.

Vagyis nagyon sok cégnél a munkavállalók nem azt kapják a mindennapokban, mint amire vágynak.

A válaszok alapján a munkavállalók leginkább az aktuális munkahelyük jó megközelíthetőségét és a biztos állást értékelik. Hiába jól fizető állásokat tartják igazán vonzónak az emberek, a valóságban a legtöbben nem kapják meg. Amikor arra kérték az embereket, hogy sorrendben sorolják fel munkahelyük legvonzóbb tulajdonságait, akkor egy átlag magyar a fizetést csak a kilencedik helyen említette.

A kellemes munkahelyi légkör szempontjából is van hova fejlődniük a munkaadóknak, mert bár a munkavállalók szerint ez az ideális munkahely második legfontosabb ismérve, a jelenlegi munkaadójuk által kínált értékek között csak a negyedik helyre került.

Persze az biztos, hogy a legjobb munkahelyek esetében az elvárásokhoz jóval közelebb esik az, amit a dolgozók a mindennapi valóságban tapasztalnak. Ezeket nyilvánvalóan a legjobban fizető állások közé sorolhatjuk, ahol jó a légkör, stabil a pénzügyi helyzet.

A lista: a legjobb munkahelyek Magyarországon

A Randstad április végén hirdette ki a Randstad Award hazai győzteseit, azaz Magyarország legjobb munkahelyeit. Az eredmény alapján nagyon úgy tűnik, hogy a színes építőelemek világa nemcsak gyerekként vonzó.

1. LEGO

A LEGO Csoportot 1932-ben Ole Kirk Kristiansen alapította a dániai Billundban, és a neve a dán Leg GOdt szavakból áll, amelyek jelentése „játssz jól”. A LEGO Csoport még ma is egy családi tulajdonban álló vállalat, amelynek székhelye a dániai Billundban található. Termékeit világszerte több mint 140 országban értékesítik.

A LEGO Csoport 2008-ban hozta létre magyarországi leányvállalatát, a LEGO Manufacturing Kft.-t Nyíregyházán. Az üzemben jelenleg mintegy 2500 dolgozóval gyárt LEGO és DUPLO játékokat. 2014-ben adták át az új, több mint 120 000 m2-es gyárkomplexumot, amelyet azóta folyamatosan fejlesztenek, és ahol többek között LEGO DUPLO, LEGO Classic és LEGO Friends termékek készülnek.

2. helyezett: BT (British Telecommunications)

A BT 1999-ben hozta létre első sales központját Magyarországon, majd 2007-ben jelentősen növelte hazai jelenlétét az európai operációt támogató szolgáltatóközpont megnyitásával. Mára ez a centrum a BT Group stratégiai központjává vált Budapesten és Debrecenben 2200 munkavállalóval, akik az ügyfelek támogatásában vesznek részt. Több mint 60 nemzetiség alkotja a magyarországi csapatot, a munkavállalók átlagéletkora 35 év. A legjobb munkahelyek között második helyre sorolt vállalat 2023-ban nyitotta meg új irodáját a fővárosban, a Budapest ONE irodakomplexumban.

3. helyezett: Mercedes-Benz

Kecskeméten 2012 óta van autógyártás, akkor indultak be a német Mercedes-Benz Group AG magyarországi leányvállalataként működő Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. gyártósorai. Az üzemből 2023-ban több mint 174 ezer jármű gördült ki, ami jól mutatja, hogy az A-osztályos, B-osztályos és a CLA modelleket gyártó telephely jelentős szerepet játszik a Mercedes-Benz globális hálózatában. A kecskeméti autógyár mintegy 4500 főt foglalkoztat.

A legjobb munkahelyek különdíjai szektoronként

  • Kiskereskedelem kategória: Libri
  • Pénzintézet kategória: Magyar Nemzeti Bank
  • Energetika és közműszolgáltatás kategória: MOL
  • Élettudományok kategória: Novartis
  • HORECA kategória: Accent Hotels
  • FMCG kategória: Coca-Cola
  • Szolgáltatások kategória: Szerencsejáték Zrt.
  • Telekommunikáció kategória: Magyar Telekom
  • Szállítmányozás és logisztika kategória: Wizz Air
  • IT kategória: Lufthansa Systems Hungária
  • Építőipar és ingatlan kategória: KÉSZ Csoport
  • Legismertebb munkaadó: Aldi

A legjobban fizető állások

Az álláskeresés egyik fontos szempontja tehát a pénz. Hogy ki mennyit keres, az persze nemcsak azon múlik, hogy a legjobb munkahelyek valamelyikén dolgozik-e. Hanem azon belül a munkakörén is. Hogy melyik szakma miként fizet ma Magyarországon, arról megtudhatsz mindent, ha megnyitod a legjobban fizető állások aktuális listáját.

Az idő pénz a legjobb munkahelyeken is.

Anyabarát munkahelyek

A Jobtain állásportál májusban bemutatott országos kvalitatív kutatásában a jó állásokat az anyák szemszögéből vizsgálta. Kisgyermekes anyákat és HR vezetőket kérdeztek arról, milyen tapasztalataik vannak a szülési szabadságról, a gyermekvállalás után történő munkába állásról.

Kiderült, hogy az édesanyák szülést követően általában a gyermek második életévét követően és többnyire anyagi megfontolásból térnek vissza a munkaerőpiacra. Az anyagi okok mellett azért a karrier és a felnőtt társaság hiánya is befolyásolja a döntést, de sokan kényszerként élik meg és félnek, hogy nem tudnak egyszerre megfelelni a munkahelyi és családi elvárásoknak.

A kisgyermekes anyák munkaerőpiaci visszatérésekor a vállalatok azonos elvárásokat támasztanak feléjük, mint a gyermekvállalás előtt. Ennek az elvárásnak pedig szinte lehetetlen megfelelni, különösen támogató családi háttér hiányában vagy egyedülálló anyaként. A kutatás is rámutatott, hogy sokan kénytelenek munkahelyet váltani, mert a korábbi pozíciójuk vagy megszűnt, vagy nem tudják összeegyeztetni a gyerekneveléssel a munkaidőt, esetleg a többműszakos munkarenden kívül nem kínál más lehetőséget a munkáltató. Szintén probléma egy többműszakos munkarend esetén, hogy a bölcsődék és óvodák nyitva tartásával összeegyeztethetetlen.

A válaszadók említettek olyan munkahelyeket, ahol az álláskeresés egyszer csak igen kellemetlen területre téved: állásinterjún a munkáltatók kockázati tényezőként kezelik, ha egy nő kisgyermekeket nevel. Rákérdeznek, hogy milyen segítséget kapnak otthon és kire számíthatnak a gyerekek betegsége esetén. A kiválasztást pedig a válaszok nagymértékben befolyásolják.

Pozitív a cégek részéről, hogy egyre több munkáltató figyelembe veszi szabadságolásnál az anyák szükségleteit. Emellett képzést, mentorálást biztosítanak a visszatérőknek. Továbbá érzékenyítik a legjobb munkahelyeken a felsővezetőket az anyák problémáira. A munka-magánélet egyensúlyának biztosítása is fókuszban van.

A legjobb munkahelyek anyabarátok – a kutatásból pedig az is kiderült, hogy mi számít ilyennek.Az egyik legfontosabb kritérium a rugalmas és csúsztatható munkaidő biztosítása. Pénteken esetleg rövidebb munkavégzés, de a négynapos munkahetet is támogatnák a megkérdezett édesanyák. A munkahelyi gyermekfelügyelet – különösen nyáron és iskolai szünetekben – szintén megoldott lenne az ideális anyabarát munkahelyen. Egyes cégek részéről vannak ilyen jellegű kezdeményezések egyébként, de sokszor nehéz megoldani, hogy a gyerekek biztonsága és a szakértő felügyelet biztosított legyen. A dolgozók által elérhető pszichológus és egy pihenő sarok szintén nem hiányozna a legjobb munkahelyek világából.