Egyetemi rangsor: az ELTE a legjobb egyetemek között

Friss rangsor: Ezek a legjobb egyetemek Magyarországon 2024-ben

  • Post last modified:2024. június 06.
  • Post category:oktatás

Felvételi időszakban sokakat foglalkoztat az egyetemek rangsora. Diákok és szüleik is szeretnék időben megtudni, melyek a legjobb egyetemek Magyarországon.

A hazai pályán leginkább mérvadó rangsort évről évre a HVG állítja össze. A kiadvány készítői sok szempontot mérlegelnek, mind a hallgatói eredményeket, mind az oktatói kiválóságot alaposan górcső alá veszik. Olyan mutatókat vizsgálnak, melyek alapján jól összehasonlíthatók a rengetegféle képzést kínáló intézmények. Így áll össze a HVG Diploma 2024 kiadványában bemutatott összetett képzési rangsor.

A világ egyik legismertebb, mérvadó felsőoktatási rangsorát a brit Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási elemzőszervezet állítja össze. Ez a QS World University Rankings. Értékelési szempontjaik között ott az akadémiai elismertség, a munkáltatói megbecsültség, a tudományos munkák idézettsége, az oktatók és hallgatók aránya, a külföldi hallgatók aránya, illetve 2023-ban új szempontként bejött a képbe a nemzetközi kutatási hálózat indikátora, a végzett hallgatók foglalkoztatási eredményeinek mérőszáma, valamint a fenntarthatóság is. (A globális QS-rangsor június elején frissült, cikkünkben már az aktuális eredményt mutatjuk a QS World University Rankings 2025 alapján.)

A QS 2023 őszén először egy európai rangsort is közölt, amit kissé más módszertan alapján állítottak össze a szakértők. A régió 42 helyszínén összesen 690 intézményt vizsgáltak, különös hangsúlyt fektetve a fontos európai értéknek tekintett nemzetköziesítésre, a mobilitásra, és bevezetve egy új, a nemzetközi hallgatók sokszínűségére vonatkozó mérőszámot is.

[Fiatalabbaknak hasznos a középiskolai rangsor 2024, rajta a tíz legjobb gimnázium az országban.]

Egyetemek rangsora: a legjobb egyetemek egyike az SZTE.
Az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központja

Magyar egyetemek rangsora a HVG szerint

1. Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE)

Az 1645-ben alapított ELTE hosszú évek, évtizedek óta a legjobb egyetemek egyike. Az intézménybe jelentkezők kilenc kar mintegy 50 alapszakja és 120 mesterképzése közül válogathatnak, vagy a 17 doktori iskola 128 doktori programjának valamelyikében tanulhatnak tovább. A legjobb egyetem képzései több mint 20 ezer kurzusból állnak össze. A 35 ezer hallgatót számláló intézményben két képzési helyszínen (Budapest mellett Szombathelyen) folyik az oktatás. Az ELTE több száz külföldi partnerintézménnyel ápol kapcsolatot.

2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)

Sokan csak Műegyetem néven emlegetik már évtizedek óta az 1782-ben alapított BME-t, melynek nyolc karán, 76 tanszékén mintegy 1200 oktató dolgozik ötezer tantárgyon és 10 ezer kurzuson minden félévben. Olyan szakembereket, leendő vezetőket képeznek, akik képesek a folyamatokat rendszerben szemlélni, az erős elméleti természettudományos alapképzés mellett gazdasági ismeretekre és a legfrissebb szakirányú tudásra támaszkodva. A műegyetemi diákok a partnerhálózat révén hetvennél több ország felsőoktatási intézményeiben vehetnek részt részképzéseken és kettős diplomát adó programokon.

3. Debreceni Egyetem (DE)

Az egyetemek rangsorában harmadik Debreceni Egyetem több mint négy és fél évszázados történetével az ország egyik legrégebbi felsőoktatási intézménye. A közel 30000 hallgatóból álló diákközösség tagjai 14 kar valamelyikén folytatják tanulmányaikat. A Debreceni Egyetem számos karon kínál képzéseket, beleértve a bölcsészet- és társadalomtudományi, természettudományi, műszaki, egészségtudományi és orvostudományi karokat. Különösen ismert arról, hogy az ország egyik orvosi kara is itt működik.

4. Semmelweis Egyetem (SE)

A Semmelweis Egyetem Magyarország és a közép-európai régió vezető orvos-egészségügyi felsőoktatási intézménye, mely szakegyetemként egyedülálló az országban. Három fő tevékenysége az oktatás, a kutatás-innováció és a gyógyítás; e hármas egység teszi nemzetközileg is elismert tudásközponttá a több mint 250 éves intézményt. A legjobb egyetemek között nyilvánvalóan helyt érdemlő Semmelweisen öt kontinens több mint 100 országának diákjai tanulnak, minden évben több mint 1500 hallgató szerez diplomát. A frissen végzettek egy-három hónapon belül megtalálják első munkahelyüket is.

A Semmelweis Egyetem nem mellesleg az ország egyik legnagyobb betegellátó intézménye is. 2023-ban 96 ezer fekvőbeteg több mint 170 ezer esetét és 425 ezer járóbeteg 2,66 millió esetét látták el az egyetem munkatársai.

5. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)

A Szegedi Tudományegyetemen mintegy 21 ezer hallgató, köztük több mint 4000 külföldi diák tanul. Az intézmény tizenkét karán és Tanárképző Központjában több száz alap-, mester-, egységes, osztatlan és doktori képzéssel, felsőoktatási szakképzéssel, szakirányú továbbképzési és felnőttképzési programmal várja a tanulni vágyókat az egészségügyi szakoktól kezdve a bölcsészeti, gazdasági, jogi, természettudományi és pedagógusképzésen át az agrár, mérnöki és művészeti programokig. Az orvosi kar a képzési és kutatási feladatok mellett a megye meghatározó gyógyító komplexuma is. Az SZTE-hez köthető két Nobel-díjas tudósunk, Szent-Györgyi Albert mellett a legfontosabb tudományos elismerést 2023-ban elnyerő Karikó Katalin is.

[Karikó Katalin fontos mondatai: 15 idézet a világról, a világnak]

6. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)

A legjobb egyetemek rangsorában az egyházi fenntartású intézmények közül a Pázmány került legelőrébb. A rendszerváltás után, 1990-ben alapított PPKE négy karon – bölcsészet- és társadalomtudományi, hittudományi, információs technológiai és bionikai, jog- és államtudomány –, valamint ötödik szervezeti egységként a Kánonjogi Posztgraduális Intézetben folytat oktatást. Az egyetem jelenleg átalakítás, bővítés alatt áll, az új egyetemi campus az ígéretek szerint a XXI. század igényei szerint tervezett infrastruktúrával és térhasználattal várja majd az oktatókat és a hallgatókat.

7. Károli Gáspár Református Egyetem (KRE)

A Károli Gáspár Református Egyetem egyike az ország református felsőoktatási intézményeinek. Itt jelenleg bölcsészettudományi, egészségtudományi, gazdaságtudományi, hitéleti, jogtudományi, pedagógus és társadalomtudományi képzéseken tanulhatnak a hallgatók.

8. Pécsi Tudományegyetem (PTE)

Magyarországon először Pécsen kezdeményezték egyetem létrehozását, Nagy Lajos király 1367-ben hívta életre az intézményt. Mára a Pécsi Tudományegyetem az ország egyike a legjobb egyetemeknek, ahol tíz karon zajlik képzés. Az oktatás és a kutatás mellett meghatározó jelentőségű tevékenység a gyógyítás is, a klinikai központunk nemcsak a régió lakosságának járó- és fekvőbeteg ellátását végzi, hanem számos területen országos szintű feladatokat is ellát.

9. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)

A Budapesti Corvinus Egyetem egy európai léptékben közepes méretű, gazdaság- és társadalomtudományi fókuszú intézmény. Az intézmény Magyarország egyik vezető oktatási intézménye a gazdaság- és társadalomtudományok területén. A Corvinus Egyetemen jelenleg mintegy 10 ezer hallgató tanul, köztük 2000 külföldi diák, akiknek az egyetem minden szinten, angol és magyar nyelven mintegy 47 képzést kínál. Az intézmény világszerte 50 országban több mint 200 partneregyetemmel ápol szoros kapcsolatot. A Budapesti Corvinus Egyetem az egyetlen olyan magyarországi egyetem a gazdaságtudományok területén, amely két nemzetközi intézményi akkreditációval rendelkezik (AMBA, AACSB) – így aztán nem is csoda, hogy az egyetemek rangsorának egyik biztos befutója.

10. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)

A gödöllői székhelyű Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 2021. február 1-jén jött létre a 2000-ben létrehozott, állami Szent István Egyetem alapítványi fenntartásúvá alakításával. Ezzel egyidőben a legjobb egyetemek rangsorában tizedik intézményhez csatlakozott a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézete és gazdasági társaságai, valamint a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézete. A MATE így nem csupán egy oktatási intézmény, hanem az ágazat tudományos, gyakorlati és innovációs központja.

Legjobb egyetemek Magyarországon a QS-világrangsor szerint

Az intézmények neve mögött, zárójelben szereplő szám jelzi, hogy a világranglistán hova sorolták be őket. A

QS World University Rankings 2025

  1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (564.)
  2. Szegedi Tudományegyetem (570.)
  3. Debreceni Egyetem (574.)
  4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (721-730.)
  5. Pécsi Tudományegyetem (771-780.)
  6. Budapesti Corvinus Egyetem (1001-1200.)
  7. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (1001-1200.)
  8. Széchenyi István Egyetem (1001-1200.)
  9. Miskolci Egyetem (1201-1400.)
  10. Pannon Egyetem (1201-1400.)
  11. Óbudai Egyetem (1201-1400.)

Az összehasonlítás kedvéért mutatjuk a tavalyi – 2024-re dátumozott – rangsort is. Ebből látszik, hogy a legjobb egyetemek nagyot léptek előre, az első öt intézmény mindegyike jelentősen javítani tudott pozícióján az elmúlt egy évben. Az ELTE közel 150 helyet javított, így rögtön a legjobb magyar egyetem lett. Emiatt aztán az SZTE a második, a Debreceni Egyetem pedig a harmadik helyre szorult vissza.

QS World University Rankings 2024

  1. Szegedi Tudományegyetem (601-610.)
  2. Debreceni Egyetem (671-680.)
  3. Eötvös Loránd Tudományegyetem (701-710.)
  4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (741-750.)
  5. Pécsi Tudományegyetem (801-850.)
  6. Budapesti Corvinus Egyetem (1001-1200.)
  7. Széchenyi István Egyetem (1001-1200.)
  8. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (1001-1200.)
  9. Miskolci Egyetem (1201-1400.)
  10. Óbudai Egyetem (1201-1400.)
  11. Pannon Egyetem (1021-1400.)
A legjobb egyetemek a világon: az egyetemi rangsor első harminc intézménye országok szerinti bontásban.

Legjobb egyetemek a QS európai rangsorában

Az egyetem neve mögött közölt szám mutatja annak helyét a QS európai ranglistáján. Az egyetemek rangsora kontinensszinten más módszertan alapján készült, az egyetemek sorrendje ezért nem egyezik teljesen a világranglistán látottakkal.

  1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (208.)
  2. Budapesti Műszaki Egyetem (238.)
  3. Szegedi Tudományegyetem (242.)
  4. Debreceni Egyetem (258.)
  5. Pécsi Tudományegyetem (325.)
  6. Széchenyi István Egyetem (382.)
  7. Budapesti Corvinus Egyetem (397.)
  8. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (434.)
  9. Miskolci Egyetem (479.)
  10. Pannon Egyetem (493.)

Átkattintva találsz egy másik rangsort is: hol tanítanak a legjobb egyetemi tanárok?