• Post last modified:2025. február 06.
  • Post category:oktatás

A HVG minden évben összeállítja a legjobb középiskolák rangsorát. A top 100 listában ezúttal több fontos változás is történt, például a dobogón: a Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium átvette a vezetést a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumtól, ami pedig tavaly váltotta az addigi első ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumot.

2025-ben először az Mathias Corvinus Collegium (MCC) az Oktatási Hivatal (OH) közreműködésével kiadott egy másik listát, amely szintén Magyarország 100 legjobb gimnáziumát mutatja be. A Mandiner mellékleteként megjelent rangsor élén két budapesti és egy vidéki gimnázium végzett.

Íme a 10 legjobb középiskola és a HVG-rangsor és az MCC-toplista szerint. Középiskolai felvételi előtt állóknak és szüleiknek hasznos: mutatjuk azt is, melyik intézmény miben jó igazán.

[Ha a felsőoktatás is fontos: itt a legjobb magyar egyetemek rangsora.]

A legjobb középiskolák: a rangsorolás szempontjai

Egy-egy középiskola minőségét rengeteg faktor határozza meg. A HVG Középiskola 2025 kiadvány összeállításakor a legjobb középiskolákat hét szempont alapján pontozzák.

  • matematikai kompetencia
  • szövegértés-kompetencia
  • magyarérettségi
  • matematikaérettségi
  • történelemérettségi
  • nyelvi érettségi
  • felvételi eredmények

Rendszerint év végére készül el a friss középiskolai rangsor, így a HVG már következő évre datálja kiadványát.

A legjobb középiskolák 2025-ben a HVG szerint

1. Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium

A Reáltanoda utcában található Eötvös József Gimnázium Budapest első reáliskolája, illetve (jogelődjeivel) Budapest legrégebbi ma is működő nem egyházi iskolája. Az intézmény első tanári testülete 1855. január 9-én tartotta meg alakuló értekezletét. A város vezetése 1860 nyarán határozott egy hatosztályos magyar főreáliskola felállításáról. Az iskolai bizottság elnökévé 1861-ben Eötvös Józsefet választották meg, ő lett az iskola névadója. A legjobb középiskolák rangsorában második gimnázium a matematikai kompetenciamérésen mindössze 17. helyre került, ám a matematikaérettségik tekintetében már az előkelő ötödik helyen végzett. Az iskola kiváló minőségben készíti fel diákjait a továbbiakra, ezt tükrözi, hogy a felvételi eredményekben az országban a harmadik legjobb az intézmény.

Az Eötvös József Gimnázium weboldala: ejg.hu

A legjobb középiskolák: a budapesti Eötvös József Gimnázium épülete

2. ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (Budapest)

Az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola Budapest VIII. kerületében, a Trefort utcában található. A legjobb középiskolák között az ötödik helyen található. Az 1972-ben alapított gimnázium elnevezésében régóta elhelyezkedése meghatározó: bár Trefort Ágoston nevét csak 1991-ben vette fel, de címe miatt nem hivatalosan már előtte is sokan Trefortnak hívták. 1957–91 között Ságvárinak (ELTE Ságvári Endre Gyakorló Iskola) nevezték. Az intézményben a gyakorinak számító angol, német és francia mellett spanyol és kínai nyelvoktatás is folyik. Minden évben négy évfolyamon indulnak évi 18 órás modulok, melyek célja egy-egy szakterület bemutatása. Ilyen modul a dráma (7. osztály), egészségtan (8. osztály), mozgókép és médiaismeret (10. osztály), valamint a pszichológia (11. osztály).

A Trefort Ágoston Gimnázium weboldala: trefort.elte.hu

3. Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

A Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium egyetemi gyakorlóiskola Budapest VIII. kerületében működik, jelenlegi formájában az 1960-as évek óta. Nevét Fazekas Mihály költő, botanikus emlékére kapta. Hírneve és sikerei nagy részét matematikai tagozatának köszönheti, ahol számos elismert matematikus szerezte meg a középiskolai alapokat. Ennek fényében nem meglepő, hogy a 10 legjobb középiskola rangsorában rendszerint dobogón végez matematikai kompetenciamérés és a matekérettségi szerinti részrangsorokban is. De más területeken is jeleskedik a legjobb középiskolák közül idén egyenesen a legjobb intézmény, melynek tanulói 99%-a bekerül az általa választott felsőoktatási intézménybe.

A Fazekas 2013 óta a 12 alkalomból 9 alkalommal lett Magyarország legjobb középiskolája a HVG éves rangsorában.

A budapesti Fazekas Mihály Gimnázium weboldala: fazekas.hu

4. ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium (Budapest)

Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik gyakorlóiskolája. 1959-ben vette fel a modern magyar líra kiemelkedő képviselőjének tartott Radnóti Miklós költő nevét. A XIV. kerületben található intézményben jelenleg 12, 8 és 1+6 osztályos képzési rendekben folyik a tanítás. A legjobb középiskolák rangsorában hosszú évek óta a legjobb magyar gimnáziumok között szerepel, a 2023-as rangsort például vezette, a legfrissebb listában a Fazekassal helyet cserélve került a dobogó harmadik fokára.

A budapesti Radnóti Miklós Gimnázium weboldala: radnoti.hu

5. ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (Budapest)

Az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium Budapesten belvárosában, az V. kerületben található. Nevét Apáczai Csere János magyar filozófusról és pedagógusról kapta. Az 1955-ben alapított, az ELTE gyakorlóiskolájaként működő intézmény komplex természettudományi tagozatának diákjai a Nemzetközi Kémiai Diákolimpia rendszeres résztvevői. A gimnázium diákjai közül évente 20–30-an jutnak be az OKTV-döntőkbe, illetve más országos tanulmányi versenyek döntőiben nagy számban képviseltetik magukat. Jelenleg 6 és 4 osztályos gimnázium formájában működik.

A legjobb középiskolák között hetedik helyen álló ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium diákja volt többek között a Graphisoft informatikai vállalatot alapító Bojár Gábor fizikus, a KFT zenekarral ismerté vált Bornai Tibor zenész-szövegíró, Csókay András idegsebész, Deák Kristóf Oscar-díjas filmrendező, Gyurcsány Ferenc politikus (Magyarország volt miniszterelnöke), Komlós János matematikus, Müller Péter Sziámi költő-énekes, Orbán Balázs politikus, Palya Bea énekesnő, Stahl Judit médiaszemélyiség és Zsolnai Júlia színésznő.

Az Apáczai Csere János Gimnázium weboldala: apaczai.elte.hu

6. VII. kerületi Madách Imre Gimnázium (Budapest)

Az iskolát Budapesti VII. ker. Állami Gymnásium néven alapították állami gimnáziumként 1881-ben. Eredeti helyszíne a főváros VII. kerületében, a Klauzál utca 10. alatt volt. Mai helyén, a Barcsay utca 5. szám alatt 1892 óta működik. Ebbe az épületbe – melyet Bobula János tervezett, főhomlokzati mozaikképeit Stettka Gyula festőművész alakjai után a világhírű velencei Candiani cég készítette – néhány évre rá, 1903-ban került az iskola mind a 16 osztálya. 1920-ban Magyar Királyi Állami Madách Imre Gimnáziumra változtatták nevét. Ezt követően egészen 1945-ig működött nyolcosztályos fiúgimnáziumként, majd megkezdődött az általános iskolai osztályok kiszorítása, 1949-től pedig már lányok is tanulhattak a középiskolában.

A Madách ismert diákjai között tartja számon többek között Ábel Anita színészt, Albert Flórián válogatott labdarúgót, Bacsó Péter filmrendezőt, Buda Béla pszichiátert, Dezsőffy Rajz Katalin szinkronrendezőt, Gálvölgyi János színészt, Koltai Róbert színészt, Pitti Katalin opera-énekesnőt, Robert Capa világhírű fotóst, Szegvári Katalin újságíró-szerkesztőt és Verebes István színész-rendezőt.

A Madách Imre Gimnázium weboldala: mig.hu

7. Deák Téri Evangélikus Gimnázium (Budapest)

A Deák Téri Evangélikus Gimnázium a főváros V. kerületében található. A legjobb középiskolák közé sorolt intézmény a 2024-es rangsorban két szempontból is első. Az 1878-ban alapított Deák Téri Evangélikus Gimnázium egyrészt Magyarország legjobb egyházi fenntartású iskolája. Másrészt itt értik legjobban a diákok, miről van szó: az országos kompetenciamérésben a szövegértés terén a Deák végzett első helyen.

A Deák Téri Evangélikus Gimnázium weboldala: deakteri.hu

8. Veres Pálné Gimnázium (Budapest)

Egy osztállyal, benne tucatnyi leánytanulóval nyitotta meg kapuit 1869. október 17-én az Országos Nőképző Egyesület tanintézete, melyet Veres Pálné alapított, és a saját maga által készített tantervvel kezdett működtetni. Az alapító célja a nők iskolázottságának javítása volt. Az intézmény 1948-ban az Országos Nőképző Egylet Leánygimnáziuma állami tulajdonba került, az eredeti iskolaépület a Közgazdasági Egyetem kollégiumaként működött. A HVG középiskolai rangsor 2025 kiadványában a tíz legjobb középiskola közé sorolt intézmény 1963-ban koedukálttá.

A gimnázium neves diákjai közé tartozik az Országos Mentőszolgálat szóvivőjeként ismert Győrfi Pál, Hamari Júlia énekművész és Zacher Gábor toxikológus.

A Veres Pálné Gimnázium weboldala: vpg.hu

9. Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium (Budapest)

Az 1986-ban alapított Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium Békásmegyeren, Budapest III. kerületében működik, négy- és nyolcosztályos gimnáziumként. A 10 legjobb középiskola között évek óta helyet kapó intézmény 5–8. évfolyamain két-két, 9–12. évfolyamain három-három osztály működik. A Veres Péter Gimnázium statisztikái szerint diákjaik leggyakrabban a műszaki tudományok (30%), az orvosi-gyógyszerészeti terület (16%) és a közgazdaságtan (14%) irányában tanulnak tovább.

Ebbe a gimnáziumba járt többek között Gyurta Dániel, Horváth Krisztián (Krúbi), Janza Kata, Pintácsi Alexandra (Szandi), Puszta Tamás (Nessaj) és Sallai Dénes Bálint (Dé:nash) is.

A Veres Péter Gimnázium weboldala: verespg.hu

10. Lovassy László Gimnázium (Veszprém)

A tíz legjobb középiskola listájára egyetlen olyan intézmény fért fel, amely nem a fővárosban, hanem vidéken működik. Az 1711-ben alapított Lovassy László Gimnázium Veszprém tíz középfokú iskolájának egyike, közülük is a legjobb. Az intézmény a matematikai kompetencia és a felvételi eredmények szerinti alrangsorokban is a második helyen végzett, megelőzve ezzel megannyi neves fővárosi és vidéki intézményt is. A Lovassy László Gimnáziumban jelenleg az általános gimnáziumi képzés mellett informatikából, matematikából, valamint angol és német nyelvből választható emelt szintű képzés.

A Lovassy László Gimnázium weboldala: web.lovassy.hu

Legjobb középiskolák: HVG középiskolai rangsor 2025
Legjobb középiskolák: HVG középiskolai rangsor 2025

A legjobb középiskolák rangsorát az összes magyarországi intézmény pontszámai alapján állítják össze. Ám a lista bizonyos szempontok alapján szűrhető, íme a 10 legjobb egyházi középiskola, valamint a 10 legjobb alapítványi és magániskola 2024-es rangsora.

Legjobb középiskolák: a 10 legjobb egyházi középiskola 2025-ben

  1. Deák Téri Evangélikus Gimnázium
  2. Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium
  3. Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
  4. Premontrei Szent Norbert Gimnázium, Egyházzenei Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium
  5. Piarista Gimnázium
  6. Gödöllői Református Líceum Gimnázium
  7. Szentendrei Református Gimnázium
  8. Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium
  9. Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium
  10. Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium

Legjobb középiskolák: a 10 legjobb alapítványi és magániskola 2025-ben

  1. Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola
  2. Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája
  3. Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja
  4. Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola
  5. Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium
  6. Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda
  7. Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
  8. Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola
  9. AUDI Hungaria Iskolaközpont Győr
  10. Közgazdasági Politechnikum Alternatív Gimnázium

A korábbi, 2023 őszén összeállított HVG Középiskola 2024 kiadvány tartalmazza a korábbi rangsorokat.

A legjobb középiskolák 2025-ben az MCC szerint

Az MCC Országos Gimnáziumi Rangsor összeállításakor 400 iskolának az Oktatási Hivatalban rendelkezésre álló, közhiteles adatait vizsgálták meg, amelynek során kialakult az érintett gimnáziumok sorrendje. Az elemzésnek a szakgimnáziumok, valamint azok az intézmények, amelyekkel kapcsolatban az adatok teljeskörűen nem álltak rendelkezésre, nem képezték részét.

A tanulók kompetenciamérési eredményeit, érettségi eredményeit, felvételi jelentkezéseit és eredményeit, valamint az OKTV-helyezéseit tekintették indikátornak. Ezekkel azonos súllyal vették figyelembe az érintett intézmények bizonyos szempontú társadalmi elismertségét, valamint a tanári munka és a tehetséggondozás eredményességét.

Az MCC-rangsor első tíz helyezettje a következő:

  1. Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
  2. ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium (Budapest)
  3. Lovassy László Gimnázium (Veszprém)
  4. Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium (Budapest)
  5. Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium (Budapest)
  6. Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium
  7. ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (Budapest)
  8. Berzsenyi Dániel Gimnázium (Budapest)
  9. Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola
  10. Szent István Gimnázium (Budapest)

[Még több érdekesség az oktatás világából itt.]