Samsung Galaxy A14: a legjobb olcsó okostelefonok egyike.

A legjobb olcsó okostelefonok: 10 jelzés, amit figyelni kell a mobilokon

  • Post last modified:2024. június 14.
  • Post category:tech

Aki a legjobb olcsó okostelefonokat keresni, annak segítünk: kigyűjtöttük, hogy a gyártók kínálatából melyik modellek körében érdemes nézelődni.

Néhány évvel a megjelenés után mindenféle kategóriában találni pár tízezer forintba kerülő telefonokat. Ám azok a modellek főleg elavult alkatrészeik miatt kerülnek kevésbé. A legjobb olcsó okostelefonok közé az új modelleket soroljuk: amiket már megjelenésük pillanatában néhány tízezer forintért kínálnak.

Ráadásul a néhány tízezer forint gyakran csak a listaárat jelenti. A legjobb olcsó okostelefonok közül szinte mindegyik elérhető a Telekom, a Yettel és a Vodafone kínálatában 0 forintért is, ha valaki hűségidőt vállal bizonyos tarifacsomagra.

Azt is bemutatjuk, milyen funkciókat várhat az ember egy olcsó mobiltól, és miket nem. Ezek átolvasása után könnyebb eldönteni vásárlás előtt, hogy a kínált készülék valóban a legjobb olcsó okostelefonok közé tartozik-e, vagy csak a gyártó tupírozza fel a dolgokat.

A top 10 telefonmárka között ott a Motorola.

Legjobb olcsó okostelefonok: milyen betűjelzést kell figyelni?

Íme a top 10 telefonmárka leginkább pénztárcabarát sorozatai.

Apple

Az Apple mobiljai közül az SE jelzéssel ellátott iPhone-ok a legolcsóbbak. Ám fontos tudnivaló, hogy a konkurens gyártókhoz képest igazán olcsónak ezek sem mondhatók. Az aktuális iPhone SE-k jellemzően 150–200 ezer forintos áron szerezhetők be.

Honor

A Honor esetében az X-sorozatban érdemes keresgélni a legjobb olcsó okostelefonokért.

Huawei

A Huaweinél a nova jelzésű mobilok a legolcsóbbak.

Oppo

Az Oppo az A-szériában adja leginkább megfizethető készülékeit.

Motorola

A Motorola kínálatában a G és az E jelzéssel ellátott készülékek is abszolút megfizethető telefonoknak számítanak. Minél alacsonyabb szám áll a betű után (pl. E13, G04), annál szimpatikusabb az árcédula.

Realme

A Realme a C sorozattal van jelen az igazán olcsó mobilok piacán. (A Realme nem összekeverendő a Redmivel, utóbbi egy széria neve a Xiaomi kínálatában.)

Samsung

A Samsungnál a Galaxy A jelzésű mobilok kerülnek legkevesebbe. Minél kisebb kétjegyű szám áll az A mögött, annál kedvezőbb az árcímke.

Transsion (Tecno Mobile)

A Transsion vállalat itthon a Tecno Mobile márkával van jelen, éppen most lépett be a magyar piacra. Legolcsóbb sorozatuk a Spark. A belépő szinten azon belül a Spark Go jelzés mutatja.

Xiaomi

A Xiaomi a Redmi-szériában lévő telefonokat adja legolcsóbban. (A Redmi-sorozat nem összekeverendő a Realme névvel, az egy külön gyártó.)

[Átkattintva megnézheted, melyek most a legjobb kamerás mobilok.]

Funkciók: mit tudhat (és mit nem) egy olcsó okostelefon?

Az okostelefonok egy évtizede még óriási lépésekkel fejlődtek, megérte akár minden egyes évben megvenni a legújabb csúcsmodellt, mindig került bele valami izgalmas újdonság. Az utóbbi néhány évben a fejlődés jelentős mértékben lassult. Ennek is köszönhető, hogy az alsóbb kategóriákba szépen lassan megérkezik sok, korábban csak a csúcsmodellekben jellemző újdonság.

Képernyő

Az például már nem kérdés, hogy a legjobb olcsó okostelefonok nagy képernyővel rendelkeznek: 6,5–6,8 hüvelyk a jellemző.

Persze ez a nagy képernyő nem ugyanaz, mint a csúcskategóriában: a szebb képet mutató AMOLED technológia nem elvárható, a legtöbb esetben LCD kijelző kerül a készülékekbe. Ez sem feltétlen rossz, a különbséget főleg az érzi meg, akinek korábban volt AMOLED-es eszköze.

A felsőkategóriás modellekben ma már alapvető elvárás a 120 Hz-es képfrissítés, ami a gyorsabb mozgásokat, animációkat teszi szebbé, illetve játékok közben jöhet igencsak jól. Aki olcsó modellt választ, annak erről le kell mondania.

A képernyő körüli műanyag rész (káva) vastagabb az olcsó készülékeknél, főleg az előlap alján. A képernyő tetején jellemzően kameralyuk töri meg az egységet, a kijelző alá rejtett előlapi kamera itt még nem jellemző.

Processzor, memória

Bármilyen „plus”, „ultimate” vagy hasonló jelzőt biggyesztenek a processzor nevének végére, a legjobb olcsó okostelefonok sem rúgják ki a ház oldalát. A gyengébb CPU a mindennapi használatban fel sem tűnik annak, akinek hasonló kategóriás készülékei voltak eddig. De az erősebb modellekhez képest ezek a mobilok meg-megdöccennek az alkalmazások közötti váltásokban, illetve a több erőforrást igénylő appok használata közben. Ebből következik, hogy egyszerűbb játékok nyomogatásához tökéletesek, de aki ütősebb játékra vágyik, az ne ilyen mobilt válasszon.

A legjobb olcsó okostelefonok ma már 4–6 GB RAM memóriát kapnak. Itt érdemes figyelni az apróbetűs megjegyzéseket: amikor egy gyártó azt írja, hogy 6 GB RAM* vagy 3+3 GB RAM, akkor az valójában nem 6 GB fizikai RAM-ot jelent. Ilyenkor a kiírt írték fele úgynevezett virtuális memória, amit a készülék háttértárából különít el a rendszer ilyesmi célokra. A semminél ez is jobb, de a 6 GB hardveres RAM sokkal szerencsésebb.

[Ha nem csak az új modellek közül válogatnál: átkattintva megtalálsz minden segítséget a használt telefonok és/vagy felújított mobilok vásárlásához.]

Tárhely

A 64 GB-os tárhelynél kisebbel szerelt okosmobilokat egyszerűen nem szabad megvenni. Főleg azt szem előtt tartva, hogy a szabadon felhasználható tárhely mértéke valójában sosem annyi, mint amennyi rá van írva a készülék dobozára, néhány GB-ot elfoglal belőle az operációs rendszer. A 128 GB-os tárhely általánosnak mondható a kategóriában, a legjobb olcsó okostelefonok pedig 256 GB-os tárolóval érkeznek.

Jó hír, hogy az olcsóbb mobiloknál gyakran van lehetőség a tárhely bővítésére memóriakártyával. Annak beszerzése persze újabb ezresek kiadását jelenti, de hát valamit valamiért.

Kamera

A „kristálytiszta kép”, a „tűéles fotók” vagy a „forradalom a mobilfotózásban” kifejezéseket érdemes figyelni a reklámokban: amikor egy gyártó ilyet állít egy olcsó okostelefonról, akkor ugyanis biztos lehet benne az ember, hogy hazudik. Jól fotózó mobilt nemhogy 50–60 ezer forintért nem lehet kapni, de még 150–160 ezer forintért sem. A valóban jó fényképek készítésére alkalmas modellek 350–400 ezer forintnál kezdődnek, a csúcs pedig 500–600 ezernél indul.

Mostanság divatos annyi megapixelt ráírni az olcsóbb telefonokra, amennyinél a kevésbé tájékozott vásárlók már csettintenek. 108 megapixel ennyiért ajándék, nem? Nem. A megapixelek számra bár nem teljesen mellékes mutató, de valójában önmagában semmit nem mond el arról, hogy mennyire jó vagy rossz képeket csinál egy kamera. A legjobb kamerás mobilok kapcsán írt cikkünkben azt is gyorsan átfuthatod, valójában mitől függ, hogy milyen minőségű fotókat készít egy telefon.

Huawei nova 10 SE

Akkumulátor, töltés

Ezen a téren nem spórolnak a gyártók: a legjobb olcsó okostelefonok esetében mára elterjedt az 5000 mAh kapacitású aksi. Ami azt jelenti, hogy az ilyen mobilokat használóknak általánosságban kevesebbszer kell töltőre tenniük a mobiljukat, mint sok csúcstelefon tulajdonosának.

Viszont ami a töltőn történhet a mobillal, na, olyan téren már érdemes alaposan tájékozódni vásárlás előtt. A gyártók előszeretettel használják a „gyorstöltés” kifejezést 10–15 wattos megoldásokra is. Ez finoman szólva is megtévesztő. Minden, ami 30 wattosnál kisebb értéket mutat, az valójában nagyon lassú töltés – főleg, amikor egy 5000 mAh-s telepet kell telepumpálni energiával. Ebben a kategóriában a 33–35 wattos töltés számít jónak. Persze vezetékesen – a vezeték nélküli töltés lehetősége a 100 ezer forintnál olcsóbb mobilok esetében nem igazán jellemző.

4G, 5G

Az 5G a középkategóriában már alapelvárás, de a belépő szintű telefonok általában nem tudnak a legfejlettebb mobilhálózatokra csatlakozni.

Megjegyezzük, hogy praktikusan ez nem jelent túl nagy problémát. Az olcsó készülékek ugyanis – a szűkösebb erőforrások miatt – egyébként sem képesek olyasmire, aminél igazán ki lehetne használni az 5G előnyeit. Ott van például a letöltési sebesség: 4K felbontású filmeket letölteni kár is lenne, hiszen a telefon képernyője úgysem tudja olyan minőségben megjeleníteni lejátszáskor a mozit. Az 5G másik előnye az alacsony válaszidő, ami a legütősebb játékoknál lehet érdekes – de azok a játékok egyébként sem futnak élvezhetően ezeken a készülékeken.

Szoftver

Az Apple árkategóriától függetlenül minden új készülékét az iOS operációs rendszer aktuális verziójával adja ki. Az olcsóbb és drágább iPhone-ok között legfeljebb az jelent különbséget, hogy a többe kerülő modellek tovább kapják meg az újabb szoftververziókat, mint az olcsóbbak.

Androidos körökben az az általános, hogy az olcsóbb készülékek az eggyel korábbi oprendszer-verzióval kerülnek polcokra, és bár frissítik ezeket is a gyártók, de mivel alapvetően hátrányból indultak, így némi késéssel (sok hónapokról beszélünk) követik drágább társaikat.

Jó tudni, hogy hiába van két készüléken ugyanazon verzió, elképzelhető, hogy az operációs rendszer szívesen reklámozott, néhány, drágább hardverelemeket igénylő funkciója az olcsóbb mobilon nem elérhető.

Arra érdemes figyelni, hogy a gyártó hány évig ígéri legalább a biztonsági szoftverfrissítéseket a készülékre. Az Android sem tökéletes rendszer, és a legjobb olcsó okostelefon is gyorsan kellemetlenné tud válni, ha valamilyen kártevő beférkőzik rá. Ezért érdemes a biztonsági frissítéseket rendszeresen és mielőbb telepíteni.

A legjobb olcsó okostelefonok rendszere: az Android

Egyebek

A drágább modellekből már régen kihagyják, de a legjobb olcsó okostelefonok bizony még mindig tartalmazzák a 3,5 mm-es szabvány audio jacket. Magyarán használhatók vezetékes fülhallgatóval.

Wifi és Bluetooth természetesen ugyanúgy van a pénztárcabarát modellekben, mint drágább társaikban. Előbbiekben a vezeték nélküli funkciók verziószáma viszont jellemzően alacsonyabb – de egy átlagfelhasználó a mindennapok során ezt aligha fogja észrevenni. A mobilfizetést lehetővé tévő NFC chip joggal elvárható. (És ez a fajta fizetési megoldás már van annyira elterjedt, hogy NFC nélkül nem is érdemes megvenni egy mobilt.)

A legjobb olcsó okostelefonok ugyanúgy támogatják két SIM-kártya együttes használatát, mint drágább társaik. A fizikai kártyát nem igénylő eSIM-képesség nem jellemző ebben a kategóriában.

Ahogy az arcazonosítás is a legalább kicsit drágább (középkategóriás) mobilok sajátja. Biometrikus azonosítási lehetőség persze az olcsóbb modellekben is van: általában a készülék oldalába van beépítve az ujjlenyomat-leolvasó. A képernyőbe épített szenzor pluszpont, ez a fajta kényelem már kezd beszivárogni a legjobb olcsó okostelefonok világába.

Végezetül azt is érdemes szem előtt tartani, hogy időnként váratlanul barátinak tűnő árazással, akár 25 ezer forintos listaáron is felbukkannak különféle webshopokban noname mobilok. Véleményünk szerint a legjobb olcsó okostelefonok közül a top 10 telefonmárka kínálatából érdemes válogatni.

[Változott a rangsort: átkattintva megtalálod a top 10 telefonmárka sorrendjét.]